Na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin?

Czekają cię zakupy w centrum ogrodniczym? Chcesz wybrać najlepsze rośliny i mieć pewność, że przyjmą się w Twoim ogrodzie i będą cieszyć oko przez długi czas? Nasz poradnik pozwoli Ci odnaleźć się w podczas zakupów w centrum ogrodniczym i wybrać najlepsze rośliny do Twojego ogrodu.

1. Pochodzenie roślin

Warto zwrócić uwagę na to, skąd roślina pochodzi, ponieważ często zdarza się tak, że gatunki sprowadzane z krajów o cieplejszym klimacie mogą w Polsce przemarzać. Takim roślinom należy zapewnić szczególne warunki. Jeśli nie chcemy ryzykować przemarznięcia rośliny, warto zaopatrzyć się w rośliny z rodzimych szkółek, wtedy mamy gwarancję, że roślina będzie dobrze reagowała na polski klimat.

2. Kondycja i wygląd roślin

Przy wyborze roślin podstawową kwestią jest kondycja i wygląd rośliny, którą kupujemy. Należy zwrócić uwagę na to, czy roślina jest zdrowa — unikaj roślin, które są suche, mają nadłamane gałęzie lub noszą ślady żerowania szkodników, czy zakażenia chorobą (wygryzione dziury, plamy i nietypowe przebarwienia).

3. Rośliny w doniczce

Przy zakupie drzew i krzewów iglastych warto zrezygnować z kupna roślin, które pochodzą z uprawy doniczkowej, gdyż utrudnia ona roślinom prawidłowy rozwój. W tym przypadku warto wybrać roślinę, która pochodzi bezpośrednio z gruntu, a jej bryła korzeniowa jest balotowana. Ponadto krzewy, które pochodzą z produkcji gruntowej, mają zdecydowanie lepszy wygląd i pokrój od tych, które rozwijają się w doniczkach.

4. Rośliny z odkrytym korzeniem lub osłoniętą bryłą korzeniową

Zawsze warto wybrać rośliny z osłoniętą bryłą korzeniową, ponieważ w takim wypadku możemy mieć pewność, że system korzeniowy został poprawnie zabezpieczony. Jeśli mimo wszystko chcemy się upewnić, że system korzeniowy nie jest w żaden sposób uszkodzony lub wysuszony, należy lekko zdrapać fragment skórki z korzenia i spojrzeć na tkankę, która powinna być jasna i świeża. Pamiętajmy, że takie rośliny najlepiej sadzić w stanie uśpienia, czyli na jesień lub wiosnę. Ponadto ten rodzaj roślin po przywiezieniu należy wstawić na ok. godzinę do wody, a następnie niezwłocznie posadzić.

Warto pamiętać

Warto też pamiętać, że duże sklepy ogrodnicze znane z centrów handlowych nie przykładają uwagi co do metody produkcji, pochodzenia i kondycji sprzedawanych roślin — są nastawione na ilość, nie jakość. Dlatego warto poszukać rodzimych szkółek i producentów roślin, dzięki temu mamy pewność, że kupowane przez nas rośliny są odporne na polski klimat, przyjmą się w ogrodzie i będą tworzyć piękną kompozycję roślinną.

Szkółka drzew i krzewów ozdobnych MarcPol w Ostrowie Lubelskim to gwarancja świetnej jakości roślin. Zapraszamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi ogrodnikami, którzy służą pomocą przy doborze roślin.