Jak sadzić i dbać o tuję Smaragd i Brabant?

Tuja Smaragd i tuja Brabant są najpopularniejszymi odmianami żywotników w Polsce. Sadzimy je w przydomowych ogródkach, aranżując ogród lub tworząc żywopłot. Jednak by mieć pewność, że tuje będę zdrowo rosły i cieszyły nasze oko długie lata, należy zadbać o odpowiednie zasadzenie oraz dalszą pielęgnacją tych zachwycających roślin.

Stanowisko

Zarówno tuja Smaragd, jak i tuja Brabant wymaga stanowiska, które będzie słoneczne, ewentualnie półcieniste. Należy wziąć pod uwagę, że tuje w cieniu nie osiągną tak spektakularnej barwy, jak w słońcu, a ich pokrój będzie luźniejszy i mniej regularny. Ponadto stanowisko przeznaczone do posadzenia tui powinno być oddalone od bardzo ruchliwych ulic, ponieważ są one podatne na zanieczyszczenia powietrza oraz zasolenie gleby.

Gleba

Z racji tego, że tuje Brabant i tuje Smaragd tworzą płytki system korzeniowy, idealnym podłożem dla nich będzie wilgotna gleba, która dodatkowo będzie miała delikatnie kwaśny odczyn. Tuj nie należy sadzić na trawnikach, ponieważ trawa uniemożliwia obsychanie dolnych partii drzewek, co ostatecznie może doprowadzić do infekcji grzybowych tych roślin.

Jak przygotować podłoże pod sadzenie?

Jeżeli gleba w miejscu, w którym chcemy zasadzić tuje, jest lekka i bardzo szybko wysycha, możemy ją użyźnić kompostem, obornikiem lub gotowym podłożem do iglaków. Oprócz tego podłoże pod tuje należy dokładnie oczyścić z chwastów i wyściółkować korą. Dodatkowo warto położyć agrowłókninę, która uniemożliwi dalsze wyrastanie chwastów.

Sadzenie

Tuje Brabant i Smaragd należy sadzić w wykopach o średnicy 50 cm. Wykopy te powinny być głębokie na co najmniej 30 cm i wypełnione dobrze nawodnioną mieszaniną kompostu, torfu, obornika i gliny, co przyczyni się do odpowiedniej kwasowości i żyzności podłoża. Jednocześnie należy pamiętać, że jeśli sadzimy tuje w rzędzie, jedna obok drugiej, musimy zachować odpowiednie odległości pomiędzy kolejnymi iglakami. Tuja Smaragd wymaga rozstawy od 50 do 80 cm, natomiast tuje Brabant można sądzić gęściej — średnio co 50 cm.

Podlewanie

Tuje tych odmian wymagają regularnego podlewania, ponieważ, jak już było powiedziane, tworzą płytki system korzeniowy. Wilgotna gleba zapewnia im prawidłowy wzrost i pozwoli nam się cieszyć tymi iglakami na długie lata. Warto również podlewać tuje jesienią, bezpośrednio przed wystąpieniem silnych mrozów. Dzięki temu dostarczymy roślinie wilgoci i ochronimy ją przed ususzeniem spowodowanym mroźnymi wiatrami i niewystarczającą ilością wody w zmrożonej glebie.

Wskazówka! Nigdy nie lej wody bezpośrednio na igły, ponieważ mokre igły łatwo odparzają się na słońcu i brunatnieją. Najlepiej jest skierować strumień wody na ziemię pod rośliną.

Przycinanie

Tuje najlepiej zacząć przycinać po roku od zasadzenia. Najlepiej wykonywać ten zabieg wiosną — na przełomie marca i kwietnia. Przycinamy iglakom czubki oraz skracamy przyrosty o ok. połowę oraz usuwamy niepotrzebne pędy i martwe gałązki. Następnie w czerwcu przycinamy nowe pędy do ok. 1/3 długości. Pod koniec lipca przycinamy pędy przeznaczone do rozkrzewiania na wysokości około centymetra. Przycinanie powtarzamy rokrocznie.

Nawożenie

Nawozy warto zastosować już po pierwszym roku od zasadzenia. Zarówno nawozy naturalne, jak i nawozy mineralne użyźniają glebę i utrzymują jej odpowiednią kwasowość. Nawożenie najlepiej zacząć wiosną i można je kontynuować do lipca. Nawożenie w późniejszych miesiącach może spowodować, że tuja nie będzie w stanie odpowiednio przygotować się do nadejścia zimy i w konsekwencji przemarznie. Jednocześnie należy pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku przy nawożeniu, ponieważ zbyt częste stosowanie nawozów mineralnych może spowodować zbyt duże zasolenie gleby.

Jeśli nadal masz jakieś wątpliwości, zapraszamy do szkółki drzew i krzewów ozdobnych MarcPol w Ostrowie Lubelskim. Tam nie tylko zaopatrzysz się w tuje odmiany Smaragd i Brabant, ale również będziesz miał możliwośc porozmawiania ze specjalistami na temat pielęgnacji tych iglaków.