Tuja Smaragd czy Brabant – którą wybrać?

Tuje są najchętniej wykorzystywanymi przez Polaków iglakami do ozdoby ogrodu. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim wyglądowi oraz wytrzymałości na zmieniające się warunki atmosferyczne. Wykorzystuje się je przede wszystkim do tworzenia żywopłotów oraz aranżowania kompozycji ogrodowych. W Polsce największym wzięciem cieszy się żywotnik zachodni, a szczególnie dwie jego odmiany: Smaragd i Brabant. Czym się od siebie różnią? Która będzie lepsza do Twojego ogrodu?

Żywotnik zachodni (łac. thuja occidentalis) — to zimozielona roślina iglasta z rodziny cyprysowatych. Jest bardzo chętnie stosowany jako drzewko ozdobne, ale równie często wykorzystuje się go w ziołolecznictwie i homeopatii. Pochodzi z Ameryki Północnej, natomiast pierwsze egzemplarze tego drzewka sprowadzono do Europu już w XVI w. Żywotniki zachodnie w naturalnych warunkach dorastają nawet do 20 metrów wysokości.

Zalety i wady tui:

Zalety:

  • Łatwe w uprawie
  • Proste w utrzymaniu
  • Są zimoodporna
  • Mają małe wymagania co do nasłonecznienia
  • Szeroki wybór odmian

Wady:

  • Tuje zawierają substancje toksyczne (tujony)
  • Nie są odporne na suszę
  • Tuje są narażone na choroby grzybowe oraz szkodniki owadzie

Tuja Smaragd — charakterystyka

Tuja Smaragd jest odmianą żywotnika zachodniego, którą wyselekcjonowano w Danii w 1950 roku. Jej cechą charakterystyczną jest piękny, stożkowy kształt, a całości dopełnia zachwycająca zielona barwa igieł, która jest niemal szmaragdowa. Oprócz tego tuję Smaragd cechują mocno spłaszczone, rozgałęzione gałązki oraz liście w formie łusek. Osiąga 2-3 metry wysokości. Pomimo tego, że drewno tui Smaragd jest lekkie i stosunkowo miękkie, żywotnik jest niezwykle trwały i odporny na gnicie. Dodatkowo roślina ta, dzięki gruczołom żywicznym, roztacza bardzo przyjemną woń. Owocami Smaragdu są niewielkie szyszki, które wyrastają na rozgałęzieniach bocznych pędów. Ta odmiana żywotnika niestety wykształca bardzo płytki system korzeniowy, przez co tuja Smaragd jest podatna na wyrwanie w wyniku silnych wiatrów.

Tuja Brabant — charakterystyka

Tuja Brabant jest odmianą żywotnika zachodniego, która została wyhodowana w Holandii, dokładnie w regionie Brabancji. Odmiana ta jest szczególnie ceniona ze względu na swój szybki wzrost, dobrą tolerancję na cięcie oraz udatność uprawy — sadzonki tui Brabant przyjmują się niemalże w stu procentach. Osiąga od 3 do 5 metrów wysokości. Tuja Brabant tworzy szeroką, kolumnową koronę o jasnozielonych, spłaszczonych gałązkach. Liście uwalniają przyjemny zapach, ze względu na gruczoły żywiczne. Ponadto drewno Brabantu, mimo swojej lekkości i miękkości, jest odporne na gnicie. Dodatkowo wiosną na gałęziach pojawiają się niewielkie zielone szyszki, które jesienią przybierają brązową barwę. Mankamentem tego żywotnika jest jego płytki system korzeniowy, który wymaga stosunkowo wilgotnej gleby i nie znosi suszy.

Tuja Brabant i Smaragd — zalety i wady

Zalety:

  • Wytrzymałe na mróz
  • Nie są trudne w uprawie
  • Trwałe i odporne na gnicie drewno
  • Tuje idealne do tworzenia kompozycji ogrodowych razem z innymi roślinami
  • Świetnie sprawdzają się jako żywopłot

Wady:

  • Mają stosunkowo wysokie wymagania środowiskowe — najlepiej rosną na lekko kwaśnych i wilgotnych glebach. Ponadto należy dla nich wybrać słoneczne lub lekko zacienione stanowisko
  • Wytwarzają płytki system korzeniowy, dlatego należy dbać o stałe nawadnianie
  • Rośliny są trujące, ze względu na zawartość związków zwanych tujonami
  • Rośliny są wrażliwe na zanieczyszczenia, dlatego nie poleca się ich sadzić blisko ruchliwych ulic czy ośrodków przemysłowych

Żywopłot z tui Brabant, czy z tui Smaragd — co wybrać?

Tuja Brabant jest uznana za doskonałą roślinę żywopłotową, ze względu na to, że jest to jedna z najszybciej rosnących odmian żywotnika — przyrosty dochodzą do 40 cm w ciągu roku. Ponadto tę odmianę tui można sadzić stosunkowo gęsto, bo co 50 cm, dlatego też z pomocą tui Brabant niemal natychmiast można stworzyć żywopłot, który będzie niczym szczelna ściana. Pod uwagę należy wziąć, że tuje Brabant mają to do siebie, że w czasie zimy ich jasnozielone gałązki nieco brunatnieją. Należy również pamiętać o obwiązaniu rośliny na zimę, ponieważ pędy Brabantu są podatne na zbieranie dużej ilości śniegu, co ostatecznie może doprowadzić do uszkodzenia rośliny.

Tuja Smaragd zdobyła uznanie przede wszystkim, dzięki swojemu atrakcyjnemu wyglądowi. Cechuje ją elegancki pokrój, który jest gęsty, regularny oraz stożkowy. Oprócz tego odmiana ta może pochwalić się błyszczącymi, intensywnie zielonymi łuskami, które nie brązowieją na zimę. Natomiast w odróżnieniu od tui Brabant nie należy sadzić jej zbyt gęsto (od 50-80 cm), dzięki temu do dolnych partii tui dociera odpowiednia ilość słońca. Ponadto tuje Smaragd posadzone zbyt blisko siebie nie będą miały odpowiedniej cyrkulacji powietrza, co ostatecznie doprowadzi do uschnięcia rośliny. Tuje Smaragd są uznawane za wrażliwsze na panujące warunki od tui Brabant. Jednak są stosunkowo łatwe w pielęgnacji i odznaczają się długowiecznością.

Sadzenie tui Brabant i Smaragd — korzyści

Zarówno tuja Brabant, jak i Smaragd mają swoje wady i zalety. Dlatego też musisz zastanowić się przed zakupem, która z nich będzie lepsza do stworzenia żywopłotu lub zaaranżowania kompozycji roślinnej w Twoim ogrodzie. Niezależnie od tego, którą odmianę wybierzesz, możesz mieć pewność, że będzie ona cieszyła Twoje oko i stanie się niebywałą ozdobą każdego ogrodu.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą szkółki drzew ozdobnych MarcPol, która znajduje się w Ostrowie Lubelskim. Zapraszamy do kontaktu!